ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Fofoulah - Daega Rek (2018)

8/10

Aktuální tvář londýnského seskupení Fofoulah představuje vlastně jakýsi spin-off k té předešlé, zachycené na čtyři roky starém debutu. Už ten zaujal neotřelým mísením západoafrické hudby s dubem, jazzem a elektronikou, ale ve srovnání se zvukovou divočinou na letošní novince zní dnes téměř krotce. Tím zásadním momentem, který přehodil výhybku, se stalo závěrečné koncertní číslo kapely, při němž hráč na bubny sabar a tama Kaw Secka pravidelně střídal u mikrofonu zpěváka Batche Gueyeho a svou extatickou deklamací zaváděl celý soubor do podstatně experimentálnějších poloh.

Právě od těchto improvizovaných koncertních finálovek se Fofoulah odrazili při koncipování svého druhého alba Daega Rek. Ačkoli africké perkuse a bicí zůstaly osou skladeb, jejich plynulý tep se pod vlivem koňských dávek studiové elektroniky, samplů, syntezátorů i Seckova náruživého rapování v jazyce wolof proměnil v nervní, přetržitý zvukový mumraj, evokující zejména v rychlých kusech (Seye, Chebou Jane) zrychlené záběry velkoměstských ulic. Postupy glitch elektroniky rozbíjejí africký rytmický motor na atomy, málokdy vydrží beat v nezměněné podobě víc jak pár taktů, stoptimů, offbeatů a náhlých zvratů se jeden nedopočítá.

Za odvážnou zvukovou ambaláží i radikálním „rozrytím“ původních rytmických stop stojí především britský klávesista a saxofonista Tom Challenger, s bohatými zkušenostmi z různých jazzových, improvizačních i elektronických projektů. Stejně důležitý je však momentálně i Kaw Secka, jehož bubny sabar se v proudu hudby neustále odněkud vynořují, zase mizí a vzápětí se vracejí zahalené v mračnech efektů, proplétajíc se s podobně deformovanými bicími Davea Smithe, zatímco svým burcujícím vokálem Secka ještě zvyšuje obrátky celé té horečnaté zvukově-rytmické změti.

Album Daega Rek (v překladu Pravda) je nepochybně vizionářským krokem vpřed, na kolbiště, kde nemá mnoho soupeřů. Západoafrický rytmický temperament snoubí se západní neurotičností s objevitelským zanícením, v němž nezbývá mnoho místa na nějaké chytlavé vábničky. Vstupenkou do velkých sálů tudíž pro Fofoulah nejspíš nebude, ale o to novátorům většinou nejde. Tančit se na to moc nedá, ale žasnout můžete podle libosti.


tracklist:

1. Nyari Garong
2. Ndanane
3. Seye
4. Daega Rek
5. Njita
6. Chebou Jane
7. Kinicki
8. Kaddy
9. Pulo


videa:
Seye





 

03.02.2019 15:48:04
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one