ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Gogol Bordello - Trans-Continental Hustle (2010)

10/10
Nezničitelný gypsy punkový cirkus Gogol Bordello jede dál a i na páté štaci nabízí program stejně pestrý jako divoký. Perou to do nás tak nějak pořád podobně, ale jejich anarchistická směs cikánské a slovanské melodiky, punku, latiny a dalších prvků je natolik jedinečná, že si s tím nemusí lámat hlavu. Navíc konkurence (je-li jaká) zůstává o koňské délky za nimi. Jedna podstatnější změna by tu byla: album Trans-Continental Hustle vydal Rick Rubin na své značce American Recordings, sám se ujal jeho produkce a dotlačil kapelu k o něco naleštěnějšímu, dynamicky vyváženějšímu zvuku. Na její vtahující energii se to ale nijak negativně neprojevilo a chuligánské hulákání Eugena Hütze naštěstí také žádným umravňovacím procesem neprošlo.

A už vůbec se není třeba obávat poklesu skladatelské úrovně. Album je tak nacpané hity, že kdyby mě někdo vyzval, abych z něho vyřadil jedinou položku, považoval bych to za dilema srovnatelné se Sofiinou volbou. O něco méně tentokrát Gogol Bordello laškují s jamajským elementem, naopak latinskoamerické příchutě jdou do popředí (zřejmě důsledek Hützova usazení se v Brazílii), v písni Raise the Knowledge se kytara vlní v saharském stylu a Break the Spell zase využívá ztěžklé hardrockové riffy. Skočný cikánský punk to ale všechno bezpečně tmelí, popohání a kormidluje.

Gogol Bordello svůj nezaměnitelný styl nepodrobují radikálním transformacím, spíš ho postupně pilují, upgradují, dolaďují a chrlí další a další živočišné songy plné nespoutané energie, pouliční (tedy s realitou skutečně obeznámené) angažovanosti a sarkasmem posilovaného optimismu. Těžko říct, jak dlouho jim to vydrží. Žádná studna není bezedná, žádné naleziště nevyčerpatelné. Ale aspoň prozatím nejeví Gogol Bordello žádné známky únavy.


tracklist:

1. Pala Tute
2. My Companjera
3. Sun Is on My Side
4. Rebellious Love
5. Immigraniada (We Comin' Rougher)
6. When Universes Collide
7. Uma Menina
8. Raise the Knowledge
9. Last One Goes the Hope
10. To Rise Above
11. In the Meantime in Pernambuco
12. Break the Spell
13. Trans-Continental Hustle


videa:
Pala Tute
Immigraniada (We Comin' Rougher)
Trans-Continental Hustle
27.03.2017 11:46:26
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one