ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Kidjo Angélique - Remain in Light (2018)

8/10

Kompletní přepracovávání slovutných nahrávek rockové historie je poměrně rozšířená disciplína. Letošní počin Angélique Kidjo má ovšem v jejím rámci specifické postavení a vlastní logiku. Čtvrté album Talking Heads z roku 1980 bylo jedním z prvních, které západnímu posluchačstvu otevřelo okénko k nezměrnému bohatství africké hudby a významně přispělo ke vzniku fenoménu world music. Původem beninská zpěvačka, která ve světě populární hudby dosáhla snad všeho, čeho se dosáhnout dá (celosvětově úspěšné hity, hvězdné spolupráce, ceny Grammy), teď sáhla právě po tomto díle, aby připomněla, z čeho před osmatřiceti lety novovlnní newyorčané vycházeli. Pramínky, jimiž tehdy své přelomové album sytili, přivádí Angélique Kidjo zpět ke zdroji, osobitým stylem je „reafrikanizuje“, nikoli však za cenu úplného vymazání jejich popových příměsí. To by si také těžko vybrala jako producenta zrovna Jeffa Bhaskera (Rihanna, Kanye West a další).

Jádrem jejich úprav přesto je podle očekávání zdůraznění afrického elementu. Instrumentace, rytmika i zpěv přinášejí více živočišné vitality, která přetváří původní neurotické skotačení v zemitější a svým způsobem optimističtější energickou jízdu. To, co bylo pro Davida Byrnea a spol. klíčovou inspirací, tedy kutiovský afrobeat, se dere výrazně do popředí především ve skladbách Crosseyed and Painless a Houses in Motion, v níž navíc rytmus neomylně udává nestárnoucí Tony Allen. Právě tyto případy, kde se Angélique Kidjo nejsvobodněji odpoutává od předlohy a přizpůsobuje ji africkému naturelu, patří k nejsilnějším místům nahrávky. K nim můžeme připočíst také píseň Listening Wind, do níž zpěvačka zasadila vlastní slova a burcujícímu textu, poukazujícímu na neokoloniální gentrifikaci zemí třetího světa, tak dodává vítanou aktuálnost i autenticitu.

Vedle Allena tu vypomáhají další kompetentní esa, jako Ezra Koenig z Vampire Weekend (jeho někdejší kolega z kapely Rostam Batmanglij pro změnu hostoval na zpěvaččině předchozím albu Eve) nebo dechaři z americké afrobeatové sebranky Antibalas. Ti všichni pojali novou verzi Remain in Light jako dvojí poctu. Sklánějí se jak před vizionářskou předlohou Talking Heads, tak před africkými hudebními zdroji, které kdysi její vznik inspirovaly. Angélique Kidjo se však úctou rozhodně nenechává svazovat a její ztvárnění přelomového alba nepostrádá originální vklad i osobní zaujetí. Jeho odkaz tak díky ní „zůstává na světle“.


tracklist:

1. Born Under Punches (The Heat Goes On)
2. Crosseyed and Painless
3. The Great Curve
4. Once in a Lifetime
5. Houses in Motion
6. Seen and Not Seen
7. Listening Wind
8. The Overload


videa:
Born Under Punches (The Heat Goes On)
Once in a Lifetime
 

16.09.2018 15:54:13
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one