ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Massi Souad - Ô Houria (2010)

7/10

Souad Massi vždy zacházela s hudebním dědictvím své domoviny – alžírské Kabylie – velmi volně. Koneckonců začínala jako rockerka ve skupině Atakor a i její sólová alba mají základ především v euroamerické písničkářské tradici, kterou maghrebské vlivy spíše dochucují. Na desce Ô Houria, která vyšla po pětileté pauze vyplněné jen akustickým živákem, tyto elementy dokonce téměř mizí. Melodicky, rytmicky a z větší části i instrumentálně jde o písničky „západního“ střihu, zařaditelné podle autorčina bydliště a jazyka některých z nich do frankofonního okruhu. Jen dvakrát zazní charakteristický zvuk loutny oud, ovšem v případě písně A Letter to...Si H'med ani ten neovlivní prakticky countryové vyznění skladby.

Nahrávce dominují akustické kytary a nevtíravá rytmika, občas doplněné o bouzouki, banjo, mandolínu nebo akordeon. Jen závěrečná Let Me Be in Peace je postavená na klavíru hostujícího Paula Wellera, který je zároveň jejím autorem a Souad doprovází i pěvecky. Všechno to plyne s folkovou lehkostí, příjemně a vzdušně, ale i tak nějak obyčejněji, než dřív. Ve skladbách, kde svou mateřštinu nahradí francouzštinou (sporadicky dojde i na angličtinu), si už nebezpečně pohrává se zaměnitelností.

Vroucnost dodává Souad písním svým křehkým a přitom naléhavým zpěvem a osobními texty. V nich často zaníceně hájí právo na vlastní životní cestu, účtuje s mládím, kdy o ně musela těžce bojovat, a vlastními zkušenostmi tak ilustruje těžkosti, s nimiž se musí potýkat žena usilující o nezávislost v muslimské společnosti. Při obhajobě své svobodomyslnosti (název Ô Houria – Svoboda by se měl zřejmě chápat spíš v osobní, než politické rovině) občas Souad nasadí i ostřejší tón, jako v temnější Stop Pissing Me Off podbarvené pouze kontrabasem, bojovnou tvář ukazuje i v protestsongu A Letter to...Si H'med.

Autorsky zpěvačce vypomohli producenti Michel Francoise a Francis Cabrel (ten si v písničce All Remains to Be Done i zazpíval), v jednom případě zmíněný Paul Weller, v dalším její bratr Hassan Massi. Jinak je ale Souad zcela soběstačná skladatelka i textařka s jasnou představou, co a jak sdělovat. Zpěvné, i když trochu předvídatelné melodie sype z rukávu (Samira Meskina, Kin Koun Alik Ebaida, Khabar Kana) a zůstává věrohodná i v této více poevropštělé poloze. 


tracklist:

1. Samira Meskina
2. All Remains to Be Done
3. Kin Koun Alik Ebaida
4. Ô Houria
5. Nacera
6. A Letter to...Si H'med
7. Everything I Love
8. Khabar Kana
9. Enta Ouzahrek
10. Stop Pissing Me Off
11. A Smile
12. Let Me Be in Peace


videa:
All Remains to Be Done
Ô Houria
Stop Pissing Me Off
 

28.03.2017 14:50:13
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one