ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

N'Dour Youssou - Dakar-Kingston (2010)

7/10
Stavbou hudebního mostu mezi Senegalem a Jamajkou se Youssou N'Dour určitě nedopouští žádného revolučního bourání stereotypů. Reggae má v Africe nejen své kořeny ale i dlouhodobě silnou odezvu, a to v hudební i duchovní rovině. I tak to ale byl od krále mbalaxu a afropopu docela nečekaný krok a upřímně řečeno, i přes spolehlivou kvalitu, která tak vznikla, dávám přednost jeho "afričtějším" nahrávkám a projektům. Tím spíš, že pro N'Doura tentokrát nebyl prioritou nový materiál, ale především pocta jamajské hudbě jako takové. Proto zhruba v polovině případů došlo k přepracování jeho starších písní do kýžené žánrové podoby, přičemž některým popovějším kouskům z minulosti jako Africa Dream Again nebo Don't Walk Away takový zásah docela prospěl.

Produkce a aranžování písní se ujal někdejší klávesista The Wailers Tyrone Downie, významnou osobností je i kytarista Earl "China" Smith, takže stylová autenticita je samozřejmou věcí. Přesto vítám chvíle, kde přece jen poněkud jednotvárné rytmické reggae šablony výrazněji okysličují africké perkuse (Bololene, Black Woman, Diarr Diarr). N'Dour tady v souladu s pohodovou lenivostí reggae zpívá uměřeněji, svými výškovými exhibicemi šetří a střídá angličtinu s francouzštinou i jazykem Wolof. Občas si na výpomoc pozve i nějakého toho rasta vokalistu, jakým je třeba básník Mutabaruka v úvodní skladbě Marley nebo rovnou celou kapelu (Morgan Heritage v písni Don't Walk Away), soulově laděným partem přispěla v Africa Dream Again nigérijská zpěvačka Ayo.

Vláčnější kousky se rovnoměrně střídají s odpichovými, z nichž asi největší trefou je obzvlášť chytlavá Bamba věnovaná súfijskému mysliteli z přelomu 19. a 20. století Amadou Bambovi, jehož odkaz připomínal Youssou N'Dour už na svém "islámském" albu Egypt. Právě ve srovnání s touto nahrávkou, která byla rovněž výrazným stylovým úkrokem, se deska Dakar-Kingston jeví přeci jen méně hudebně zajímavá, i když i ta se samozřejmě velmi příjemně poslouchá. Uvidíme jak nakonec dopadne N'Dourův úkrok největší, a to jeho současná dezerce od hudby k ministerským povinnostem. Přimlouval bych se za brzký návrat k notám.


tracklist:

1. Marley
2. Medina
3. Joker
4. Bololene
5. Bamba
6. Black Woman
7. Survie
8. Africa Dream Again
9. Diarr Diarr
10. Don't Walk Away
11. Bagn Len
12. Leteuma
13. Pitche Me


videa:
Marley
Bamba
Africa Dream Again
Pitche Me
28.03.2017 14:55:40
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one