ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Refree - La otra mitad (2018)

8/10

Geneze nejnovějšího alba španělského hudebníka a producenta Raüla Fernandeze Miróa je docela ojedinělá. Poskládat z již vydaných EP desek jednu dlouhohrající, to ještě tak výjimečné není, ale barcelonský rodák se nespokojil s pouhou mechanickou kompilací jako třeba svého času Pixies. Ze dvou koncepčně odlišných desetipalců nazvaných Jai Alai vol.01 a vol.02 se mu podařilo poskládat nahrávku s vlastní duší, v níž se nálady těch původních organicky mísí a navzájem doplňují.

Miró, vystupující v tomto případě pod přezdívkou Refree, je zabydlený ve světě moderního flamenca, ovšem s výraznými přesahy do jazzu nebo indie rocku. Krátké skladbičky z prvně jmenovaného EP, nazvané jen podle typu použité kytary a data nahrávky (například Ramírez 11012017), nevznikly s ambicemi stát se součástí nějakého dotaženého celku. Refree jejich prostřednictvím prostě jen zaznamenával své momentální rozpoložení a naznačoval směry, které ho v tvorbě aktuálně zajímají. Nejde o žádné rozvášněné, bleskurychlé prstoklady poháněné cajonem, nýbrž o neokázalé intimní miniatury, spíš spontánní náhozy melodií než kompozice, navíc směrované pokud možno mimo flamencové teritorium. Hudební drobečky, kterých by si člověk jinak sotva všimnul, však právě díky šikovnému promíchání s obsahem druhého EP nečekaně rozkvétají a stávají se nepostradatelnými dílky celkového obrazu.

Na Jai Alai vol.02 shromáždil Refree skladby, z nichž většina byla použita ve snímku Entre dos aguas režiséra Isakiho Lacuesty a charakter filmové hudby je z nich patrný. Autor v nich pracuje výrazně jiným, atmosféričtějším způsobem, k akustické kytaře přidává různá zkreslení, tiché dronové plochy a především „terénní“ nahrávky vesměs neprofesionálních zpěváků, kteří se v Lacuestově filmu objevují. Ty jsou ale do skladeb zapuštěné tak, že neztrácejí charakter instrumentálního kusu, s výjimkou písně Cuando salga el sol, která nejvíce splňuje obecně vžitou představu o flamencu.

Jak bylo řečeno, prolnutí těchto dvou poloh, nečekaná kombinace rozdílných a spíše marginálnějších nahrávek dává v podobě alba La otra mitad dohromady novou kvalitu. Řetězec prolínajících se prchavých nálad, tu poletujících v jakémsi rozjímavém bezčasí (Dar a Luz, Fandangos Negros), jindy překvapujících jiskrným melodickým motivem (Barbacoa). Minimalistické etudy z prvního dílu Jai Alai i zvukově komplexnější skladby z dvojky skládají společně obrázek kreativního hudebního impresionisty, který se díky jasnozřivé dramaturgii nemusí obávat vystavit na veřejnosti byť i jen svoje skicáře.


tracklist:

1. Que te vayas
2. Dar a luz
3. Ramírez 11012017
4. La otra mitad
5. LGO 24022017
6. Telecaster 01032017b
7. Niño perdio
8. Barbacoa
9. Tiranía
10. Ramírez 19022017b
11. Ramírez 19022017a
12. Fandangos negros
13. Cuando salga el sol
14. LGO 28022017
15. Mariscar


videa:
Dar a luz
LGO 24022017
Cuando salga el sol 

16.03.2019 14:14:41
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one