ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Xylouris White - Mother (2018)

8/10

Obvykle čím širší bývá říční koryto, tím línější proud a zatuchlejší voda. Na hudbu Xylouris White ale takový přiměr nesedí. Dvojice sice desku od desky neustále rozšiřuje svůj záběr a zkoumá další a další možnosti souhry, ale zůstává svěží, jiskrná a čilá jako horská bystřina. Ostatně dětsky užaslý a hravý pohled na svět je leitmotivem jejich nové desky nazvané Mother. Bicí Jima Whitea a loutna laouto George Xylourise (s občasným houslovým doprovodem) na ní kolem sebe krouží s neutuchající dychtivostí a dokládají, že v jejich zvukovém mikrosvětě je stále co objevovat.

Xylourisova hra vychází z krétského folklóru, zároveň ovšem tradici dalece překračuje, stejně jako se pro Jima Whitea jeho alternativně rockové zázemí v domovských Dirty Three nestává koulí na noze. Oblíbenci Swans i Nicka Cavea svobodně poletují mezi tóny a rytmy, mezi písněmi a improvizacemi. Z první poloviny alba by se mohlo zdát, že duo směřuje k rockově pregnantnějšímu projevu. Only Love určují přímočarý beat a Xylourisovo frenetické drnkání ve stylu Letu čmeláka, důrazné bicí podpírají i následující Motorcycle Kondilies, která ale zároveň roste do post-rockové majestátnosti umocněné Xylourisovým zpěvem. Ten dodává skladbám něco sošné důstojnosti staleté tradice, zbavené ovšem veškeré muzeální sterility.

Ve druhé půlce se pánové pouštějí na nejistější půdu volnějších struktur, na níž se však pohybují se stejnou bravurou. Právě v těch impresivnějších kusech jako je Achilles Heel nebo Call and Response vynikne telepatické napojení obou hráčů. To nenachází své vyjádření v planém ekvilibristickém předvádění, nýbrž ve skutečně zaníceném ohledávání dosud neznámého terénu, vzájemném doříkávání a domýšlení. Dlouholetá spolupráce a ještě mnohem dávnější přátelství umožňuje těm dvěma dát velký prostor intuici a v takové atmosféře nemá upachtěnost šanci. Tím spíš, že s producentem Guyem Picciottem, někdejším kytaristou Fugazi, který držel dohled i nad oběma předchozími alby, už dvojicí pojí podobně samozřejmý tvůrčí svazek.

Zatím nic nenaznačuje, že by se tenhle model vyčerpal nebo že by se byť jen blížil svým limitům. Nevšední nadžánrové dobrodružství pokračuje a jak říká George Xylouris v návaznosti na titul alba: „Xylouris White jsou stále těhotní.“


tracklist:

1. In Medias Res
2. Only Love
3. Motorcycle Kondilies
4. Spud's Garden
5. Daphne
6. Achilles Heel
7. Woman from Anogeia
8. Call and Response
9. Lullaby


videa:
Only Love
Daphne
 

09.02.2018 20:25:12
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one